Bayern Munchen – Real Madrid 0-4

Fundasul Sergio Ramos a marcat de doua ori cu capul dupa faze fixe in minutele 16 si 20 si a incheiat practic socotelile dupa ce in tur spaniolii castigasera cu 1-0. Cristiano Ronaldo a reusit si el o dubla: a inscris mai intai dupa un contra atac purtat de Bale, in prima repriza, iar apoi a executat genial o lovitura libera, pe sub zid, in minutul 90. Starul portughez a doborat recordul lui Messi si a devenit, cu 16 goluri, cel mai bun marcator al unei editii a Ligii Campionilor.

Bayern Munchen a suferit cea mai usturatoare infrangere pe teren propriu din istoria clubului. Antrenorul Realului, Carlo Ancelotti a spus ca jucatorii sai nu inceteaza sa il surprinda dar a precizat ca golurile marcate de Ramos nu au fost intamplatoare, fiindca a pregatit fazele fixe pe o slabiciune a adversarilor la bara a doua. Tehnicianul italian a mai spus ca Bale, Ronaldo si Benzem s-au sacrificat pentru echipa iar cand sunt uniti, jucaotirii Realului pot juca perfect. Avertizat aseara, Xabi Alonso nu va juca finala, suspendat pentru cumul de galbene.

Pep Guardiola si-a asumat vina pentru jocul prost al echipei sale mai ales in momentele in care a avut posesia si a acuzat greselile de la primele doua goluri, cand Mandzukici, schimbat la pauza, l-a scapat din marcaj pe Ramos.

Diseara vom afla adversara Realului in finala de la Lisabona…Chelsea Londra o va infrunta pe Atletico Madrid, meci care porneste de la scorul de 0-0. De precizat ca Jose Mourinho si-a recuperat jucatorii accidentati: portarul Cech, Terry, Hazard si Etoó au participat la antrenamentul oficial.