Confidenţialitate


Trofeul Cupei Mondiale a fost expus la Muzeul de Istorie Naturală din New York, după un tur prin orașe din țările gazdă | AUDIO


Trofeul Cupei Mondiale a fost expus la Muzeul de Istorie Naturală din New York, după un tur prin orașe din țările gazdă | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Trofeul Cupei Mondiale a făcut o oprire la Muzeul American de Istorie Naturală din New York, Statele Unite. Acesta a călătorit prin 38 de orașe din țările care găzduiesc meciurile Campionatului Mondial de Fotbal: Statele Unite, Mexic și Canada. Astăzi, Cupa urmează să fie expusă publicului în New Jersey, pentru ultima oară înainte de meciuri.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Mii de oameni au avut ocazia să vadă celebrul trofeu al Cupei Mondiale, care a făcut turul orașelor gazdă în ultimele patru luni, la Muzeul American de Istorie Naturală din New York. Traseul a început în Mexic, iar ultima oprire va fi în New Jersey.

Mii de fani s-au adunat pentru a admira trofeul de aproape.

Primarul orașului New York, Zohran Mamdani, a participat la ceremonie și a ținut un discurs pentru prezentarea trofeului:

„Este un privilegiu să fiu aici, la Muzeul de Istorie Naturală, una dintre adevăratele bijuterii ale orașului nostru. Este un muzeu plin de comori și este o onoare să găzduim una dintre ele aici. În mai puțin de două săptămâni, meciul dintre Brazilia și Maroc se va disputa pe stadionul MetLife. Sunteți pregătiți?”, a spus primarul orașului New York, Zohran Mamdani.

A fost prezent și ambasadorul FIFA, Bastian Schweinsteiger, câștigător al Cupei Mondiale în 2014 cu naționala Germaniei.

Orașul New York va găzdui opt meciuri la Cupa Mondială, inclusiv finala de pe 19 iulie. Campionatul Mondial de Fotbal începe pe 11 iunie.


Ultimele stiri
Președintele Nicușor Dan a promulgat OUG pentru programul SAFE

Ilie Bolojan, despre creşterea inflaţiei la aproape 11%: „Guvernul nu a făcut greşit ceva”

Sportul sau școala – care ar trebui să fie prioritatea unui copil? Răspunsul Nadiei Comăneci și al Simonei…

Chiriile au crescut, în medie, cu 43% față de anul trecut. București și Cluj, cele mai scumpe piețe…

Procurorii au pus sechestru pe o casă şi două terenuri deţinute de influencerul Makaveli, acuzat de evaziune fiscală

Ecuador: berea va fi mai ieftină cu 20% pe toată durata Cupei Mondiale | AUDIO

Via Transilvanica devine oficial traseu pedestru de interes naţional

Producția auto din România a scăzut cu peste 11% în primele cinci luni din 2026 | AUDIO

Avertisment ANSVSA, după focarele de variolă la oi și capre din Mureș: comerțul clandestin și ascunderea animalelor bolnave…

A doua ceremonie de deschidere a Cupei Mondiale are loc la Toronto, înaintea meciului Canada – Bosnia și…