Steaua, spulberată în prima manșă a playoff-ului UCL: 0-5 la vizita lui Manchester City

Trupa de vedete a lui Pep Guardiola a dominat autoritar meciul de pe Arena Națională și a punctat prin David Silva, Nolito și Kun Aguero – ultimul autor al unui hattrick.

A fost 2-0 la pauză, după o prima repriză în care Manchester City a avut și două lovituri de la unsprezece metri, ambele irosite de argentinianul Aguero.

Atacurile în valuri ale englezilor au mai consemnat și trei bare iar Niță, care a apărat primul penalty, a intervenit salvator la alte cîteva mari ocazii ale oaspeților, fiind cel mai bun jucător al Stelei.

Returul în care Manchester City va avea de îndeplinit o simplă formalitate pentru a intra în grupele Ligii Campionilor este programat la 24 august.

După eliminarea din cea mai tare competiție inter-cluburi, Steaua își va continua parcursul continental în grupele Europa League.