Romania a terminat Campionatele Europene de Gimnastica din Belgia cu 12 medalii

Echipa de gimnastica a Romaniei a cucerit astazi inca 5 medalii la Campionatele Europene din Belgia, cea mai importanta competitie care pregateste Olimpiada de la Londra.

Dupa ce sambata fetele antrenate de Octavian Belu si Mariana Bitang au devenit dupa patru ani campioane continentale pe echipe, duminica, in finalele pe aparate romancele au dominat autoritar concursul. La barna, Catalina Ponor a cucerit aurul si Larisa Iordache argintul, la sol clasamentul a stat invers: Larisa Iordache aur si Catalina Ponor argint, iar Sandra Izbasa a devenit campioana europeana la sarituri. Catalina Ponor are 24 de ani si a ajuns la al 4-lea titlu continental.

Romania a terminat competitia de la Bruxelles cu 12 medalii: la senioare 4 de aur si doua de argint, iar la junioare 3 de argint si 3 de bronz.