Confidenţialitate


Român plecat din țară: ”Am plecat de la sapă. Acasă nu aveam niciun viitor”


Român plecat din țară: ”Am plecat de la sapă. Acasă nu aveam niciun viitor”

Continuăm să vă spunem poveștile unor români care au ales să părăsească țara, pentru un trai mai bun.

A plecat dintr-o localitate mică din județul Ialomița, de la sapă – așa cum ne-a spus -, și a ajuns să aibă mai multe afaceri în Belgia.

Este povestea lui Alin Daniel Horopciuc, un tânăr de 33 de ani, care se află în Belgia de 11 ani.

A plecat la 22 de ani, fără un ban în buzunar, și a ajuns să aibă propriile afaceri într-o localitate de lângă Anvers.

Nu-și terminase școala în țară, când a hotărât că vrea să o ia de la zero printre străini.

În 2009 și-a deschis o cafenea, dar lipsa experienței și-a spus cuvântul și a dat faliment.

Nu s-a lăsat bătut și, de 4 ani, conduce două afaceri: un restaurant și o cafenea și un complex sportiv.

E foarte conștient că nu ar fi reușit niciodată așa ceva în România.

”Am plecat de la sapă, cred că nu aveam nici un viitor. Mă doare sufletul să spun, dar asta este simplul adevar. Nu cred ca aveam ocazia să fiu unde sunt astăzi.”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Din România nu îi este dor decât de mamă și nu se gândește deocamdată să se întoarcă în țară.

”Sincer să fiu, în acest moment, nu (mă întorc în România – n.r.)! Am tot ce-mi trebuie, îmi pot permite să le întrețin pe mama și pe bunica în țară, am aici tot ce nu am avut eu înainte. Poate când voi ieși la pensie, peste vreo 30 de ani, dacă România mai evoluaeză. Deși, mă doare să spun acest lucru, în România nu văd nici un viitor”.

 

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Georgiana Oprea are 35 de ani, e plecată la Roma de doi ani.

Lipsa banilor a împins-o pe calea emigrării.

Acasă au rămas copilul și soțul cărora le duce dorul în fiecare zi.

”Lucram până la epuizare și, cu toate astea, nu-mi ajungeam banii. Am plecat în necunoscut.  Fetița are 11 ani, e un copil minunat. Îți rupe sufletul, să vezi atâta maturitate la un copil de 11 ani. Zice… lasă, mami, că fiecare zi care trece aduce mai aproape sosirea ta acasă, și că nu o să mai pleci. Îmi dau seama că și noi, ăștia tinerii, ăștia care lucrăm afară, suntem la fel de fragili ca bătrânii de care avem grijă acasă. Mă autoeduc în fiecare zi să fac față.  Dacă nu ești optimist, nu faci față afară. Dacă nu iei un pic în glumă viața asta …că dacă o iei în serios ,  ești mort. Sincer, aș vrea să mă întorc acasă, dar, deocamdată, nu am casa mea. Aș vrea să schimb un pic mentalitatea românului… că merge și așa. Nu, la mine, ori merge, ori nu merge! ”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Date din 2015 – publicate de Organiția Națiunilor Unite – arată că 3,4 milioane de români locuiau în străinătate, cei mai mulţi în Spania şi Italia.

Găsiți toate episoadele Campaniei „România disprare” pe site-ul nostru, Europa FM.ro.


Ultimele stiri
1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…