Confidenţialitate


Municipiul Suceava a scăpat la limită de intrarea în scenariul roșu


Municipiul Suceava a scăpat la limită de intrarea în scenariul roșu

Deși marți rata de infectare cu noul coronavirus depășise 3 la mia de locuitori, astăzi incidența a scăzut sub cifra critică, astfel încât Suceava rămâne, momentan, în scenariul galben.

Primarul Ion Lungu a participat la ședința Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, ocazie cu care a aflat că incidența îmbolnăvirilor a ajuns la 2,79 la mia de locuitori.

Mai exact, în municipiul Suceava sunt 358 de cazuri de persoane infectate cu Covid-19, fără focare.

Edilul a făcut un nou apel la suceveni să respecte măsurile sanitare impuse de medici.

Ei trebuie să poarte în continuare mască de protecție atât în spațiile închise, cât și în cele deschise.

Măsura a fost pusă în aplicare începând din 17 octombrie, tocmai pentru a diminua răspândirea virusului.


Ultimele stiri
Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări,calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul

Belgia: Grevă generală împotriva reformelor guvernamentale. Zeci de mii de oameni au protestat la Bruxelles