Manchester City a castigat campionatul in Anglia in ultima secunda

Campionatul Angliei a avut un final care va ramane in istoria fotbalului. Manchester City a castigat titlul in fata lui Manchester United, in ultima secunda de joc a ultimului meci. Cele doua mari rivale concitadine erau la egalitate de puncte, inaintea celei din urma etape.

United, antrenata de Sir Alex Ferguson a invins-o cu 1-0 pe Sunderland si astepta pe gazon rezultatul contracandidatei, care era condusa cu 2-1 de Queens Park Rangers in minutul 91.

City a revenit insa incredibil, marcand in prelungiri in minutele 92 si 94, prin bosniacul Dzeko si argentinianul Aguero. Astfel, cele doua formatii din Manchester au terminat la egalitate, dar City au beneficiat de golurile mai multe marcate si a castigat titlul dupa 44 de ani. La noua campioana a Angliei joaca si timisoreanul Costel Pantilimon, ca portar de rezerva.