CS Severin, ‘U’ Cluj si FC Brasov – primele victorioase ale etapei

‘U’ Cluj a produs poate cea mai mare surpriza din Liga 1 din ultimele etape: a invins-o cu 1-0 in deplasare pe Astra Giurgiu. Ardelenii si-au trecut primul gol pe tabela prin Borza, Muzac a egalat din penalty abia in minutul 85, iar victoria echipei antrenate de Ionel Ganea a marcat in minutul 89 golul victorie, tot de la 11 metri, prin Budescu. Loviturile de pedeapsa au venit dupa henturi in careu, dar n-au fost eliminari.

‘U’ Cluj scapa, macar momentan, de grija retrogradarii, in ciuda crizei financiare a clubului, iar Astra ramane pe locul al 2-lea, insa situatia il nemultumeste profund pe patronul Ioan Niculae. Acesta a declarat la ‘DolceSport’ ca antrenorul Valentin Sinescu si-a aratat limitele si risca sa fie demis. Nici magnatul care detine FC Vaslui – Adrian Porumboiu n-are motive de multumire: echipa lui a pierdut 0-2 la Turnu Severin. Pentru oltenii lui Jerry Gane au marcat Hassanovici in prima parte cu un ‘trasor’ de la 25 de metri si Neacsa in minutul 81, dupa o cursa de peste 60 de metri la un contraatac. In fine, FC Brasov a invins cu 1-0 acasa Ceahlaul. Infrangerea a venit repriza a 2-a cand portarul Jovici a scapat din maini un balon usor centrat de Mateiu. La final antrenorul Ceahlaului – Costel Enache a facut o singura declaratie: ‘Constat cu neplacere ca suntem o echipa de prosti’.

Runda a25-a continua sambata cu inca doua meciuri: Pandurii – Petrolul de la 19:30 si CFR Cluj – Dinamo de la 21:30.