Bayern Munchen si FC Barcelona, primele semifinaliste ale Ligii Campionilor

Bayern Munchen a zdrobit-o pe FC Porto, 6-1, dupa ce saptamana trecuta pierduse in Portugalia cu 1-3, meciul tur.
Pep Guardiola spunea la conferinta de presa ca este esential ca echipa lui sa inceapa bine meciul de aseara. Thiago Alcantara a deschis scorul in minutul 14 si dupa alte 8 minute Boateng facea 2-0. Bavarezii nu s-au oprit pana la pauza si au ajuns la 5-0, dubla Lewandowski plus o reusita a lui Muller. In continuare fara Ribery, Robben, Alaba sau Schweinsteiger, Bayern s-a domolit in repriza secunda. Jackson Martinez a marcat pentru oaspeti iar Xabi Alonso a dus scorul la 6-1 spre final. Trebuie precizat ca fata de meciul tur, de la FC Porto au lipsit doi fundasi , titulari obisnuiti, ambii suspendati.
In celalalt meci de aseara, FC Barcelona a mai obtinut o victorie cu Paris Saint Germain, 2-0, dupa 3-1 in tur. Neymar a marcat ambele goluri in prima repriza. Francezii au trimis doar doua suturi pe spatiul portii adverse, chiar daca in echipa a revenit Ibrahimovici.
Diseara se vor stabili ultimele doua semifinaliste. AS Monaco primeste vizita lui Juventus Torino, care a castigat cu 1-0 prima mansa, iar meicul serii se va juca in Spania, intre Atletico si Real Madrid, in tur 0-0. Antrenorul Carlo Ancelotti a pierdut 4 oameni de baza – Marcelo suspendat si Benzema, Bale si Modrici, toti accidentati. El ramane insa optimsit si spune ca jucatorii sai sunt extrem de motivati. De cealalta parte, Diego Simeone are tot lotul valid si spune ca ii este greu sa aleaga primul 11 iar elevii sai nu au presiunea calficarii in penultimul act dar exista responsabilitate.
Vineri va avea loc tragerea la sorti a semifinalelor Ligii Campionilor.