Stefan Radu confirma ca renunta la nationala

El nu a dorit sa isi motiveze decizia luata la numai 26 de ani si a precizat doar ca nu a avut evolutii foarte apreciate la natioanala. Fostul impresar Ioan Becali explica la inceputul saptamanii ca ex-dinamovistul se simte stingher intre tricolori.

Amintim, Radu a fost titular in meciul Romaniei cu Ungaria apoi a refuzat sa joace fundas central si a ramas rezerva la partida cu Olanda. El are 14 selectii si a lipsit la cateva actiuni ale nationalei in urma unor accidentari de ultim moment.

Aseara, Radu Stefan a fost capitanul lui Lazio Roma in deplasarea de la Fenerbahce Istanbul din sferturile Europa League si a comis un hent in careu in minutul 82. Turcii au deschis scorul din penalty pentru a se impune apoi cu 2-0. Fenerbahce a mai avut doua bare iar Lazio a jucat in 10 intreaga repriza secunda dupa ce Onazi a fost eliminat pentru al doilea galben.

Surpriza rundei a fost furnizata de FC Basel, echipa eliminata in preliminariile Ligii Campionilor de CFR Cluj. Campioana Elvetiei a remizat 2-2 in deplasare la Tottenham dupa ce a condus cu 2-0.

Echipa care a scos-o pe Steaua in optimi, Chelsea Londra a castigat prima mansa cu Rubin Kazan, scor 3-1 iar Benfica Lisabona s-a impus cu acelasi scor in fata lui Newcastle United care a deschis scorul in Portugalia si a rata apoi doua mari ocazii.

Mansa secunda a sferturilor Europa League se va juca saptamana viitoare.