Confidenţialitate


România a scăpat de MCV. Comisia Europeană a abrogat deciziile care au instituit acest mecanism a monitorizare a reformelor | AUDIO


România a scăpat de MCV. Comisia Europeană a abrogat deciziile care au instituit acest mecanism a monitorizare a reformelor | AUDIO

România scapă oficial de Mecanismul de Cooperare și Verificare, MCV. Comisia Europeană a abrogat azi deciziile prin care se instituise acest mecanism de monitorizare a reformelor din sistemul judiciar, măsurile anticorupție și lupta cu criminalitatea organizată.

Alături de România scapă și Bulgaria. MCV a fost instituit în 2007, la aderarea celor doua tari în Uniunea Europeană. Președintele Klaus Iohannis a vorbit azi despre o mare reușită pentru România și cetățenii săi dar și a instituțiilor statului și a societății civile:

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

 

În luna iulie, Comisia Europeană informa Consiliul și Parlamentul că intenționează să închidă în mod oficial Mecanismul de Verificare pentru Bulgaria și România. Executivul consideră că cele două țări și-au respectat toate angajamentele din fiecare raport MCV. Ministra Justiției, Alina Gorghiu, spune că de azi mergem la următorul nivel, mult mai rafinat, reformele privind statul de drept.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

 

Un mesaj a fost transmis și de președinta Comisiei Europene. Ursula von der Leyen spune ca ”ambele state membre au realizat reforme importante în ultimii ani. Astăzi recunoaștem aceste eforturi prin eliminarea MCV. Lucrările pot continua acum în cadrul ciclului anual privind statul de drept, ca pentru toate statele membre”, a transmis șefa Comisiei Europene.

Foto: Administrația Prezidențială


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”