Real Madrid – Atletico: 3-0 în Liga Campionilor

Cristiano Ronaldo a fost din nou eroul lui Real Madrid, în prima manșă a semifinalelor Champions League, câștigată de echipa lui cu 3-0 în fața concitadinei Atletico.

Starul portughez a reușit un “hatttrick“, marcând toate golurile “galacticilor”. A deschis scorul în minutul 10 din pasa lui Casemiro, în minutul 73 a trimis un șut din voleu de la marginea careului, sub bara transversală, iar în minutul 86 a reluat cu latul din 6 metri un balon de la Lucas Vasquez.

Deși i-a avut pe gazon în repriza a 2-a pe cei doi atacanți de mare valoare: Fernando Torres și Antoine Griezmann, Atletico a trimis un singur șut pe spațiul porții lui Navas, în minutul 90. Real Madrid nu l-a avut pe teren pe Gareth Bale, accidentat.

La 32 de ani, Cristiano Ronaldo a ajuns la 399 de goluri marcate pentru Real și la 103 reușite în Champions League – record absolut în marea competiție continentală.

În cealaltă semifinală, miercuri, AS Monaco o primește pe Juventus Torino.