
Radu Burnete – directorul Confederaţiei Patronale Concordia – a fost invitatul lui Tudor Mușat în emisiunea „Piața Victoriei” de marți seara. „Guvernul tot timpul face două lucruri: își supraestimează colectarea și subestimează cheltuielile. Și, din nou, noi nu mai avem încredere doar într-un proiect de buget sau în promisiuni”, a spus Radu Burnete la Europa FM. Despre eficientizarea cheltuielilor din sistemul public, Radu Burnete a explicat că „Deci dacă nu există o înțelegere clară în marile partide și în sistemul public că fiecare șef de instituție are o datorie în clipa de față să se uită în instituția lui și să eficientizeze cheltuielile, n-o să o facem niciodată”. „Eu cred că deja și publicul românesc are altă așteptare de la modul în care construim bugetele publice”, a mai spus Radu Burnete la Europa FM.
Radu Burnete: „Guvernul tot timpul face două lucruri: își supraestimează colectarea și subestimează cheltuielile. Și, din nou, noi nu mai avem încredere doar într-un proiect de buget sau în promisiuni”
Tudor Mușat: Pe mine obsedează promisiunea asta că ANAF-ul o să colecteze mai bine. Am avut un interviu, la un moment dat, cu ministrul de Finanțe, acum vreo lună, și… El reitera această promisiune cu încăpățânare, așa. Spunea că dacă ne uităm la plusul de 70 de miliarde din 2024 realizat de ANAF – față de anul dinainte, 2023 – clar, veniturile pot fi realizate, nu e nevoie de nicio majorare de taxe și impozite, instituțiile o să aducă bani încât să finanțeze acest buget. De ce depinde? Hai să vedem. Dincolo de hiperentuziasmul unui om politic.
Radu Burnete: „Aici, știi, aș face o glumă: te-aș întreba dacă ai auzit vreodată un ministru de Finanțe care spune că va colecta mai puțin anul viitor decât anul trecut”.
Tudor Mușat: Nu știu, s-au mai plâns, până acum, de lipsă de digitalizare, de nu știu ce, adică mai introduceau niște nuanțe, așa. Acum e „domnule, dacă anul trecut a fost foarte bine, anul ăsta o să fie senzație”.
Radu Burnete: „Anul trecut, îți aduc aminte că am crescut mult taxele și impozitele. Adică de acolo vine colectarea suplimentară în marea ei parte. Noi am tot întrebat anul trecut la Ministerul de Finanțe cât din aceste venituri suplimentare vin din noile taxe și impozite – că noi zicem că majoritatea de acolo vin – și cât vine din e-TVA, e-Transport și toată digitalizarea de la ANAF. Să știi că n-am primit un răspuns.
Deci, pentru anul trecut, majoritatea veniturilor au venit din taxe și impozite noi, nu din neapărat o mai bună organizare a ANAF-ului. Doi, dacă mă uit, tot așa, la ultimii ani de zile, Guvernul tot timpul face două lucruri: își supraestimează colectarea și subestimează cheltuielile. Și, din nou, noi nu mai avem încredere doar într-un proiect de buget sau în promisiuni. O să ne uităm lunar la execuția bugetară să vedem dacă ea confirmă ceea ce ne promite domnul Ministru”.
Radu Burnete: „Deci dacă nu există o înțelegere clară în marile partide și în sistemul public că fiecare șef de instituție are o datorie în clipa de față să se uită în instituția lui și să eficientizeze cheltuielile, n-o să o facem niciodată”
Tudor Mușat: Asta pentru că, de pildă – apropo de redus cheltuielile – proiectul de buget prevede o reducere a cheltuielilor de personal cu 5% la Ministere, cu câteva excepții, care sunt sănătate, educație, apărare interne, ai zice, bine, e rezonabil. Dar ministrul Finanțelor zice că s-a redus anvelopa de cheltuieli, nu salariul fiecăruia angajat. Ok, bun, nu scad salariile.
Dar în momentul în care tu reduce această anvelopă de cheltuieli de personal, poate să-mi însemne chestia asta și că aveai în 1000 de posturi și nu le mai ocupi pe alea 200 pe care plănuieai să le ocupi și zici „domnule, anvelopa prevăzută s-a redus cu alea 200 de posturi”. Dar oricum cheltuiești foarte mult, chiar și cu această lipsă, tu tot cheltuiești foarte mult.
Radu Burnete: „Aici, în tot ceea ce ține de tipul ăsta de eficientizare, unde noi cred că pierdem foarte mult și de ce nu reușim să o facem, este pentru că ea nu poate fi făcută de la centru. Nu poate ministrul de Finanțe să stea cu sute de UAT-uri și mii de ordinatori de credit să le spună fiecare ce oameni trebuie să dea afară.
Deci dacă nu există o înțelegere clară în marile partide și în sistemul public că fiecare șef de instituție are o datorie în clipa de față să se uită în instituția lui și să eficientizeze cheltuielile, n-o să o facem niciodată. Și ăsta e un mesaj care anul trecut nu că nu a ajuns la acești oameni. Dimpotrivă, și-au bătut joc de el. O spun clar: mă uitam, zilele trecute, primul ministru era indignat că nu știu ce șefi de instituție iau sute de mii de euro la pensionare sau că au nu știu ce prime”.
Tudor Mușat: Erau de la Romsilva, acum i-a descoperit pe aceia de la CNAIR, care își dau nu știu ce prime.
Radu Burnete: „Dar serios, e prima dată când aflăm lucrurile astea? Adică tu când ai auzit prima dată lucruri de genul ăsta? De ani de zile, adică m-am plictisit de ele. Sunt de acord, e momentul să facem ceva, dar din nou, nu cred că mai crede cineva în promisiuni. O să facem. Ne întâlnim din nou, în iunie, dacă vrei, și sunt deschis să spun dacă guvernul chiar a făcut ceva. Până atunci, eu nu mai cred”.
Radu Burnete: „Una e să-ți pun ție, antreprenor: vezi că de peste un an de zile nu o să mai ai aceste facilități” / „Alta e să-ți pun în 30 ianuarie: vezi că în două zile nu le mai ai. Păi ce flexibilitate mai ai?”
Tudor Mușat: Pe execuție, zici. Da, acum sigur că de fiecare dată statul zice, sau mă rog, ministerele, guvernul zic „da, ei ne critică, pentru că noi a trebuit să luăm niște măsuri rapide și de data asta s-a întâmplat la fel”. Tanczos Barna zice „noi trebuia să luăm măsurile astea pe care le-am luat noi cu Ordonanța Trenuleț pe 31 decembrie, trebuia să le luăm mai devreme, cu vreo lună, două.
Dar ce să vezi, au fost alegeri. Adică, înțelegem că oamenii sunt nemulțumiți, dar lucrurile astea trebuiau făcute mai devreme”. Păi bine, dacă nu le-ai făcut mai devreme, de ce le mai faci? De ce nu le amâni, într-un termen rezonabil, de șase luni, să zicem? Adică, ai găsit motivele pentru care să nu le faci, găsește și motivele pentru care să le amâni rezonabil ca să nu dai peste cap mediul de faceri.
Radu Burnete: „Să-ți dau un exemplu de măsură de anul trecut, asta despre care am tot discutat, cu eliminarea facilităților din agricultură, construcții și IT. Și aici, chiar și dacă putem fi de acord că nu ne mai permiteam aceste facilități: una e să-ți pun ție, antreprenor: vezi că de peste un an de zile nu o să mai ai aceste facilități, deci refă-ți contract, negociază cu salariații, aranjează-ți cum va firma ca să poți să renunți la ele. Alta e să-ți pun în 30 ianuarie: vezi că în două zile nu le mai ai. Păi ce flexibilitate mai ai? Că bugetul e făcut, contractele semnate, ai de livrat produse. Deci tai din investiții, că acolo e singurul loc din care mai poți să tai, sau restructurezi, dai oamenii afară, nu le cresc salariile…”.
Tudor Mușat: Sau încep oamenii să plece nemulțumiți că ei nu înțeleg mecanismul „de ce mi s-a micșorat mie salariul”.
Radu Burnete: „Îți garantez că, în aceste trei industrii, pentru că am aplicat această terapie șoc, o să vedem niște rezultate foarte proaste în următoarele…”.
Tudor Mușat: Deci avem IT, construcții, agricultură, nu?
Radu Burnete: „Da. Și se putea face altfel. Aceste șase luni sau un an de zile puteau fi date… Gândește-te, de câți ani tot discutăm despre aceste facilități? Că-s bune, nu-s bune… Guvernul, anul trecut, putea la 1 ianuarie să-ți spun că de la 1 ianuarie 2025 nu mai sunt”.
Radu Burnete: „Eu cred că deja și publicul românesc are altă așteptare de la modul în care construim bugetele publice”
Tudor Mușat: Păi da, și el zice că am avut alegeri până în decembrie și nu puteam, adică ar fi trebuit să le facem din septembrie, să vă anunțăm, dar ne-a fost frică de alegeri, că se supără lumea.
Radu Burnete: „N-ai făcut toate lucrurile, vezi? Ai crescut pensiile și tot ai pierdut alegerile. Până la urmă, ce-am realizat? Că ai pus și economia românească…”.
Tudor Mușat: N-ai zis că au pierdut alegerile, că uite-i la guvernare, înapoi, în aceeași formulă.
Radu Burnete: „Da, asta e o dezbatere destul de complicată. Dar iată că, și eu văd asta și uită-te și la reacția publicului. Eu cred că deja și publicul românesc are altă așteptare de la modul în care construim bugetele publice. Nu mai merge doar cu… <<Nu, vă creșteți în pensiile și salariile, stați liniștiți, nu cresc taxele>>. Eu cred că oamenii vor să vadă o reformă administrativă și bugetară serioasă”.
Sursa foto: Shutterstock