Confidenţialitate


Președintele Iohannis, după atacul cibernetic la Camera Deputaților: „SRI funcționează impecabil” / „Atacurile au loc acolo unde infrastructura nu este bine protejată” | AUDIO


Președintele Iohannis, după atacul cibernetic la Camera Deputaților: „SRI funcționează impecabil” / „Atacurile au loc acolo unde infrastructura nu este bine protejată” | AUDIO

După atacul cibernetic la Camera Deputaților, președintele Klaus Iohannis spune că Serviciul Român de Informații (SRI) funcționează „impecabil”, chiar dacă nu a fost numit un director după demisia lui Eduard Hellvig de anul trecut.

Nimeni nu trebuie să se îngrijoreze, pentru că toată conducerea militară este în funcție, a declarat joi șeful statului, aflat la Bruxelles.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„SRI este condus de prim-adjunctul, generalul Ionescu și cred că el conduce SRI foarte bine. Întreaga conducere militară este în funcție, SRI nu are director civil. Dar evaluarea mea, și am făcut câteva evaluări, este că SRI funcționează impecabil. Deci, din acest punct de vedere, nu trebuie nimeni să își facă probleme. Atacurile au loc acolo unde infrastructura nu este bine protejată și, din păcate, sunt instituții publice care nu s-au îngrijit de o protecție adecvată a infrastructurii lor informatice”, a precizat șeful statului.

Eduard Hellvig a anunţat în vara anului trecut că renunţă la funcţia de director al Serviciului Român de Informaţii, pe motiv că „pietrificarea în funcţie nu este bună”.

Sursa foto: Facebook / Administrația Prezidențială

Citește și: Klaus Iohannis, despre problemele fermierilor români: „Acesta este primul an în care nu s-au dat derogări, și fermierii simt acest lucru”/ „Culoarele solidarității nu afectează agricultura din România” | VIDEO


Ultimele stiri
Sorana Cârstea – campioană la Transylvania Open. Ea a învins-o categoric pe Emma Răducanu

Ministerul Culturii: Zile la rând au fost semnale că se întâmplă ceva cu turnul Bisericii Reformate din Cehu…

S-a stins din viață actrița care a jucat în Arabela, serialul cehoslovac pentru copii, foarte popular în România,…

Mai mulți medici de la Spitalul de Recuperare din Borșa refuză să mai facă gărzi la Urgențe. Invocă…

O nouă formă de înșelăciune este sesizată tot mai des. Escrocii susțin că reprezintă instituții publice | VIDEO

Rețineri în cazul de corupție de la Primăria Sectorului 5. Mai mulți oficiali sunt acuzați de corupție în…

Constanța: Incendiu într-un bloc din Năvodari. Un om a fost găsit decedat | AUDIO

Proiectul de OUG care stabilește excepţiile de la măsura privind neplata primei zile de concediu medical, pus în…

Scădere a traficului de mărfuri în Portul Constanța, comparativ cu anii anteriori. Operatorul portuar Alexandru Arcaș numește printre…

Statele Unite acuză China că a făcut teste nucleare secrete și că ar vrea să fie inclusă într-un…