Monica Niculescu s-a oprit în optimi la Wimbledon

Monica Niculescu a ratat calificarea în sferturile turneului de Grand Slam, învinsă de elvețianca Timea Bacsinszky.

Românca aflată pe locul 48 WTA a început bine partida și a cîștigat autoritar primul set, 6-1. Bacsinszky – a 15-a jucătoare a lumii – s-a redresat însă 7-5 și s-a impus în cele din urmă cu 6-2 în decisiv, la capătul a două ore și 12 minute de joc.

După ce și-a egalat cea mai bună performanță a carierei într-o competiție de Mare Șlem, Niculescu va fi recompensată pentru parcursul de la Wimbledon cu 240 de puncte în clasamentul mondial și un premiu de 127.000 de lire sterline.

În turneul de dublu de la All England Club, Horia Tecău și Florin Mergea au ajuns alături de partenerii lor în faza sferturilor de finală. Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-au impus cu 7-6, 6-3, 7-6 în fața cuplului australian Leyton Hewitt/ Thanasi Kokkinakis în timp ce Mergea și indianul Rohan Bopanna au avut nevoie de un set în plus pentru a trece de perechea Lukasz Kubot/ Max Mirnîi.