Jocurile Invictus 2018: Românii au ridicat publicul în picioare

La Jocurile Invictus de la Sydney, competiție sportivă la care participă militari răniți din 18 țări, 3 dintre membrii echipei României au concurat în alte trei finale.

În proba de înot, Eugen Bida a ocupat locul 4 atât la proba de 50 de metri spate, cât și la cea de 50 de metri bras, în două finale care au ridicat spectatorii în picioare. Rănit grav în Afganistan, el și-a doborât acum recordul personal înregistrat anul trecut, tot la Jocurile Invictus.

Finalele la înot au avut loc în același bazin în care în anul 2000, înotătoarea româncă Beatrice Câșlaru a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice.

La Jocurile Invictus, a început și concursul la atletism.

În finalele de la proba de 200 de metri viteză, Bogdan Dragomir s-a clasat pe locul 5 din 26, iar Laurențiu Șerban pe locul 7 din 12, cei doi concurând la categorii diferite.

Jocurile Invictus pot fi urmărite în direct pe paginile de Facebook ale competiției și Stirilor Europa FM.