FRANŢA – ROMÂNIA, 0 la 0 la pauză

Prima repriză s-a terminat fără niciun gol, dar două cartonaşe galbene au fost acordate jucătorilor români. În minutul 32, Chiricheș, căpitanul României, a fost avertizat pentru proteste, după ce arbitrul a dictat fault împotriva românilor. Răzvan Raț a primit cartoanș galben (min 45) după ce l-a lovit cu piciorul în piept pe Giroud.

5 ocazii de gol pentru Franţa şi doar 3 pentru tricolori.

După 45 de minute de joc, cu 2 de prelunguri, scorul în meciul FRANŢA – ROMÂNIA este 0 la 0.

Franţa a avut mingea 58% din timp şi a executat 3 şuturi pe lângă poartă, în timp ce România a avut doar două.

Este al patrulea meci consecutiv la EURO în care România intră cu 0-0 la pauză, după cele cu Olanda (0-2 final), Italia (1-1 final) şi Franţa, toate la turneul de acum opt ani, din 2008.

Peste 15.000 de suporteri români fac galerie pentru echipa naţională de fotbal, pe Stade de France, la Franța – România