Finalele Campionatelor Europene de Gimanstică Artistică, de sâmbătă, în imagini – GALERIE FOTO

Sâmbătă, în ziua în care România a cucerit prima medalie de aur la Campionatele Europene de Gimnastică Artistică, Ioana Hameeda a surprins atmosfera din sală și momentele de emoție intensă în care Marian Drăgulescu a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, la Cluj.

Marian Drăgulescu are acum 10 titluri continentale în palmares şi a doborât recordul deţinut de Nadia Comăneci, chiar în prezenţa multiplei campioane a României la Cluj.

Sportivul român a fost notat cu 14.500 în finala de la sol, notă cu care s-a clasat pe prima poziție. Pe podium au mai urcat rusul Dmitri Lankin notat cu 14.466 și israelianul Alexander Shatilov, cu 14.400.

Duminică este ultima zi a competiției. Marian Drăgulescu este azi în finală la sărituri, în timp ce Larisa Iordache și Cătălina Ponor vor reprezenta România în finala la bârnă la Campionatele Europene de Gimnastică Artistică.