Confidenţialitate


Festivalul Florilor: Mii de flori din hârtie făcute de localnici acoperă străzile din Alentejo, Portugalia – GALERIE FOTO


Festivalul Florilor: Mii de flori din hârtie făcute de localnici acoperă străzile din Alentejo, Portugalia – GALERIE FOTO

Festivalul Florilor, cunoscut și drept Festivalul Poporului (Festas do Povo / Festas das Flores în limba portugheză) revine după patru ani pe străzile din Campo Maior din Alentejo, cea mai mare regiune din Portugalia, între 22 și 30 august.

Frumusețea Festivalului Poporului constă în efortul comun pe care localnicii îl depun pentru a construi ghirlande suspendate din mii de flori de hârtie lucrate manual. Potrivit site-ului wheretwogoto.com, locuitorii din regiune au avut nevoie de doar patru luni pentru a umple străzile cu o multitudine de flori din hârtie în toate culorile și de toate felurile – iasomii, orhidee, lalele, maci și trandafiri.

Festivalul Florilor nu e genul de eveniment care are loc periodic, ci unul pentru care oamenii hotărăsc de comun acord o dată și încep să planifice și să lucreze la realizarea lui, o adevărată lecție de muncă în comunitate.

FOTO: wheretwogoto.com

 

 


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”