FCSB ratează grupele UCL; “roș-albaștrii” continuă în Liga Europa

FSCB a ratat calificarea în grupele Champions League, învinsă cu 5-1 în returul pe teren propriu cu Sporting Lisabona.

După remiza 0-0 din prima manșă, portughezii au deschis scorul pe Arena Națională, gol Doumbia în minutul 13. “Roș-albaștrii” au egalat repede, prin Junior Morais, care a înscris în minutul 20 după o fază creată de căpitanul Denis Alibec.

A fost 1-1 la pauză, după o primă repriză echilibrată. Sporting a preluat din nou avantajul în minutul 60, la o fază la care Acuna a profitat de o neînțelegere dintre portarul Niță și fundașii săi. Din acel moment echipa lui Nicolae Dică s-a prăbușit – Gelson a făcut 3-1 după doar două minute iar pînă la final au mai punctat Bas Dost și Battaglia.

FCSB va continua în grupele Europa League, urmînd să își afle vineri adversarele din grupele celei de-a doua competiții continentale.