Dinamo – FC Voluntari: 2-0 în Liga 1

Dinamo a învins-o cu 2-0 pe FC Voluntari, pe teren propriu, în ultimul meci al etapei a 21-a a Ligii 1.

Golurile au fost marcate în primul sfert de oră, de Paul Anton în minutul 7 și Georgios Katsikas în minutul 15.

Dinamoviștii au mai avut și două bare, prin Rivaldinho, iar ilfovenii una, prin Mihai Căpățână. Deasemenea, oaspeții au cerut gol la o fază la care mingea a fost respinsă de Steliano Filip de pe linia porții.

Formația antrenată de Vasile Miriuță a reușit a 3-a victorie la rând, iar FC Voluntari a ajuns la 6 etape fără să câștige.

Tot luni seară, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o acasă pe CSM Poli Iași, scor 2-1.

Moldovenii au condus după autogolul lui Issa Thiaw din minutul 24, iar Sepsi a reușit egalarea în minutul 45 prin penalty-ul transformat de Istvan Fulop, golul victoriei fiind marcat în minutul 85 de Victoraș Astafei cu un șut spectaculos de la circa 20 de metri.

Poli Iași a terminat în 10, Jagodinskis fiind eliminat în prelungiri pentru lovirea unui adversar.

Gruparea din Sfântu Gheorghe a bifat prima victorie după 13 etape și a urcat în clasament un loc, până pe 12. Ieșenii sunt pe poziția a 8-a, și și-au micșorat șansele de prezență în play-off.