Confidenţialitate


Deșteptarea: Cum să aducem mai multă fericire în lume? | VIDEO


Deșteptarea: Cum să aducem mai multă fericire în lume? | VIDEO

Un studiu recent din Raportul Fericirii Mondiale ne oferă un motiv de speranță: bunătatea încă există. Statisticile arată că 7 din 10 persoane din întreaga lume au făcut recent un gest altruist – fie că au donat bani, au făcut voluntariat sau au ajutat un necunoscut.

Se pare că a face bine nu doar că îi ajută pe ceilalți, dar contribuie și la propria noastră fericire, uneori mai mult decât un salariu mai mare. Postul Paștelui este un moment potrivit pentru a cultiva acest obicei, iar gesturile mici pot avea un impact mare.

Iată câteva moduri simple prin care putem răspândi bunătatea:

  • Un gest de curtoazie – Un zâmbet sincer, ținerea ușii pentru cineva sau un „mulțumesc” spus din inimă pot însenina ziua cuiva.
  • Ascultare activă – Acordă atenție deplină celor care îți vorbesc. Uneori, cineva are nevoie doar să fie ascultat.
  • Donații utile – Alimente, haine, cărți sau alte lucruri în stare bună pot face diferența pentru cei aflați în dificultate.
  • Timp de calitate – Petrece timp cu cei dragi sau fii alături de cineva care se simte singur. O conversație sinceră poate avea un impact enorm.
  • Complimente autentice – Spune cuiva ce apreciezi la el. Cuvintele de încurajare pot schimba starea de spirit a unei persoane.
  • Bunătate față de tine însuți – Nu uita că grija și compasiunea încep cu propria persoană.

Matinalii Adi Luca și Luca Pastia au discutat despre acest subiect în Deșteptarea:

Puteți reasculta Deșteptarea din secțiunea podcast Europa FM, cu ajutorul aplicației gratuite pentru Android și IOS Europa FM sau direct în Spotify și iTunes.

Foto: Shutterstock


Ultimele stiri
David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 de metri liber. A avut cel mai bun timp…

Analistul economic Adrian Negrescu, despre reducerea accizei la motorină: „o reducere între 20 și 80 de bani. Pentru…

Prima Clinică Universitară Integrată pentru copiii cu diabet se amenajează la Spitalul CF 2 din București | AUDIO

Arheologul care a elaborat studiile pentru restaurarea castrului roman din Vâlcea, explicații despre proiect după ironiile de pe…

Ministerul Finanțelor reduce cu 20% acciza la motorină în perioada 16-31 august

Filmul „Fjord”, de Cristian Mungiu, printre favoriții pentru premiile Oscar. Variety anticipează cinci nominalizări | AUDIO

Sorin Grindeanu: PSD este aproape de o majoritate pentru un Guvern minoritar | AUDIO

O nouă dronă a pătruns joi după-amiază în spațiul aerian al României

Japonia condamnă vizita lui Vladimir Putin în Insulele Kurile, un teritoriu revendicat atât de Moscova, cât și de…

Guvernatorul BNR: Cursul leu-euro este în echilibru. Am intervenit mai puțin în acest an și am lăsat moneda…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează