CSM București este campioana Europei!

Handbalistele de la CSM București au câștigat Liga Campionilor după ce au învins formația maghiară ETO Gyor după prelungiri și executarea loviturilor de la 7 metri.

Acasă la unguroaice, în Sala Sporturilor din Budapesta, la finalul primelor 60 de minute scorul a fost 22-22, iar egalitatea s-a menținut și după cele două reprize de câte 5 minute de prelungiri.

La loviturile de departajare, portarul bucurestencelor – braziliancă Mayssa Pessoa a apărat de două ori, iar golul decisiv a fost înscris de „veterana” româncelor: Aurelia Brădeanu. Cea mai bună marcatoare a CSM-ului a fost Isabelle Gullden, cu 15 goluri, suedeza primind la final si trofeul de golgeter al Ligii Campionilor. De asemenea, portarul bucurestencelor – croata Jelena Grubišić a fost cea mai bună pe postul ei in Champions League.