CM 2018: Uruguay învinge Rusia și cîștigă grupa A. Arabia Saudită se impune în fața Egiptului

Uruguay a cîștigat grupa A și merge în optimile Cupei Mondiale cu maximum de puncte.

Sud-americanii s-au impus 3-0 în meciul de clasament cu gazda turneului final, Rusia, la rîndul ei deja calificată înaintea ultimei etape.

Luis Suarez a deschis scorul în minutul 10, din lovitură liberă, iar în minutul 23 Cheryshev a deviat în propria poartă șutul lui Laxalt.

Rușii au rămas cu un om în minus – Smolnikov a primit al doilea galben în minutul 36 – iar Uruguay a mai înscris o dată pe final, prin Cavani.

În cealaltă partidă din ultima rundă a grupei A, Arabia Saudită a învins Egiptul cu 2-1.

Salah a deschis scorul în minutul 22 iar Al Faraj a egalat din penalty, în prelungirile primei reprize, după ce saudiții au mai irosit o lovitură de pedeapsă. Golul victoriei a fost marcat de Al Dawsari la ultima fază a meciului, în minutul 90+5.