Brazilia s-a calificat în sferturile turneului olimpic de fotbal

Selecționata “cariocas” și-a asigurat până la urmă calificarea în sferturile competiției de la Rio, după un început foarte slab în grupe.

Brazilienii au învins cu 4-0 Danemarca, goluri marcate de Gabriel Jesus, Luan și Barbosa, de două ori, după ce în primele două meciuri au remizat la același scor, 0-0, cu Africa de Sud și Irak.  În următoarea fază vor întâlni Columbia.

Brazilia, pentru care evoluează la Rio și starul  Barcelonei, Neymar, este cotată ca mare favorită, deși nu a câștigat niciodată aurul olimpic. Șansele i s-au mărit la actuala ediție după ce au ieșit din cursă două mari contracandidate, actuala campioană, Mexic, și câștigatoarea edițiilor din 2004 și 2008, Argentina.

În ultima etapă pe mexicani i-a învins Coreea de Sud cu 1-0 în timp ce argentinienii au remizat cu Honduras, 1-1.

Scorul rundei a fost reușit de Germania: 10-0 cu Fiji. Nemții vor înfrunta Portugalia în sferturi.