Confidenţialitate


Un bărbat din Deva, reținut pentru 24 de ore pentru instigare publică în mediul online | AUDIO


Un bărbat din Deva, reținut pentru 24 de ore pentru instigare publică în mediul online | AUDIO

Un bărbat din Deva a fost reținut pentru 24 de ore, în urma unor postări pe care le-a făcut în mediul online. Bărbatul a făcut un live pe o rețea de socializare, în urma anulării alegerilor prezidențiale, iar polițiștii au considerat că ar fi comis infracțiunea de instigare publică.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Polițiștii au făcut două percheziții domiciliare în Deva, în urma cărora a fost reținut un bărbat de 53 de ani. El este bănuit de comiterea infracțiunii de instigare publică, după ce a făcut un „live” pe Facebook, în urma anulării alegerilor prezidențiale, în care și-ar fi manifestat dezaprobarea față de decizia luată de judecătorii Curții Constituționale.

El urmează să fie prezentat procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Hunedoara, în vederea luării măsurilor legale care se impun.

Polițiștii continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele în care a fost comisă fapta. Bărbatul este primul hunedorean reținut pentru instigare publică.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Citește și: Horațiu Potra și Andrei Florin Lup au scăpat de măsura controlului judiciar


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”