Confidenţialitate


Ștefănel Dan Marin (UNPR), noul primar interimar al Capitalei


Consilierul UNPR a fost desemnat prin votul a 39 de membri ai Consiliului General al Municipiului București si fără nici un vot “împotrivă”. Un singur vot a fost anulat. Functia de primar general al Capitalei a ramas vacant dupa ce Sorin Oprescu a fost suspendat fiind arestat preventiv pentru luare de mită.

Ștefănel Dan Marin a ajuns edil interimar al Capitalei dupa ce mai intai a fost ales in locul viceprimarului liberal Cornel Pieptea, care a renuntat la functie.

Consilierii PNL au propus o platformă-program cu prioritățile pe termen scurt pentru administrarea Bucureștiului, la care au aderat reprezentanții mai multor formațiuni politice reprezentate în Consiliul General al Municipiului București. S-a construit în acest fel o majoritate solidă care a agreat și candidatura lui Ștefănel Dan Marin.

Celălalt viceprimar, Dan Darabont , a anunțat că PSD nu are nicio propunere pentru interimatul din fruntea Bucurestiului si ca îl va sprijini pe Ștefănel Dan Marin pentru a nu fi nicio defecțiune de parcurs până la sfârșitul anului.

Singurul care a declarat că nu va vota desemnarea lui Ștefănel Marin primar interimar a fost reprezentantul consilierilor independenţi, Cristinel Deaconescu.

Noul primar general interimar s-a născut la 19 iulie 1976 în Turnu Măgurele, județul Teleorman. Este analist politic, licențiat în Științe Administrative.
Ștefănel Dan Marin a fost membru si consilier general ales pe listele PP-DD, partid care a fuzionat prin absorbție de UNPR în iunie 2015.

Sursa foto: Mediafax


Ultimele stiri
Volodimir Zelenski și Olena Zelenska au ajuns la București pentru participarea Summitului B9. Prima Doamnă a Ucrainei se…

Copilul de cinci ani din Sibiu, dat dispărut luni, a fost găsit în viață | VIDEO

România în Direct. Summitul B9: Mai putem plăti Ucraina pentru pacea din Europa?

Salariul mediu, aproape de 6000 de lei. Domeniile în care se câștigă cel mai mult | AUDIO

Nivelul inflaţiei nu este determinat de Guvern, transmite Kelemen Hunor: „este o chestiune regională”

Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO