Confidenţialitate


Sorin Oprescu afla mâine dacă scapă de arest


Curtea de Apel Bucureşti decide mâine dacă admite cererea lui Sorin Oprescu de înlocuire a arestului preventiv cu control judiciar sau cu arest la domiciliu. Edilul suspendat din funcție este acuzat de luare de mită, după ce ar fi primit 25.000 de euro.

Apărarea susține că acesta suferă de afecţiuni grave, însă săptămîna trecută, când Tribunalul i-a prelungit cu 30 de zile mandatul de arestare, un judecător constata că Sorin Oprescu primeşte tratamentul de care are nevoie și că nu există o expertiză medicală din care să rezulte că viaţa îi este în pericol din cauza condiţiilor de detenţie.

Ambasada Franței a precizat, într-un comunicat de presă, că, dacă primarul suspendat al Capitalei va fi condamnat penal în baza unei decizii finale a justiției, îi va fi retrasă distincția de Cavaler al Legiunii de Onoare, care i-a fost acordată de statul francez.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”