Sorana Cîrstea a abandonat în sferturi la Nurnberg

Sorana Cîrstea a abandonat în sferturi la Nurnberg iar participarea ei la Roland Garros este sub semnul întrebării.

Românca aflată pe locul 45 WTA a cîștigat primul set al partidei cu americanca Alison Riske, 6-4. Sorana a acuzat însă apoi probleme la coapsa stîngă și a cerut o pauză de vestiar.

La revenire ea avut probleme vizibile de deplasare iar Riske a egalat, 7-5, pentru ca în cele din urmă Cîrstea să abandoneze, cînd era condusă cu 1-0 în setul decisiv.

Alison Riske este prima semifinalistă a turneului de la Nurnberg. Jucătoarea americană, locul 105 mondial, o va întîlni săptămîna viitoare pe Simona Halep la Roland Garros, în primul tur.

Sorana Cîrstea ar trebui să joace în runda inaugurală a Open-ului Franței cu Daria Gavrilova.