Confidenţialitate


Cât costă un sejur de 3 nopți în Vama Veche, în minivacanța de 1 Mai. Hotelierii au început pregătirile pentru deschiderea sezonului estival | AUDIO


Cât costă un sejur de 3 nopți în Vama Veche, în minivacanța de 1 Mai. Hotelierii au început pregătirile pentru deschiderea sezonului estival | AUDIO

Două săptămâni mai sunt până la minivacanța de 1 Mai când pe litoral se deschide oficial sezonul estival. Kilometrul zero al petrecerilor, care se vor ține lanț timp de trei nopți și trei zile, este Vama Veche. Hotelierii, proprietarii de pensiuni și de terase dau zor să termine până atunci pregătirile. Așteaptă peste 10.00 de turiști.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

 

Cât costă un sejur de trei nopți de 1 Mai, în Vama Veche

Pe plaja din Vama Veche, utilajele de la Apele Române nivelează nisipul. Dintr-un capăt în altul al satului se lucrează la terase, restaurante, pensiuni. Se vor umple de 1 Mai, spune vicepreședintele ANAT Adrian Voican: „La Vama Veche, turiștii sunt foarte fideli. Rezervările, în acest moment, sunt undeva de 70-80 la sută, pentru minivacanța de 1 Mai, de 3-4 nopți”.

Turiștii și-au făcut rezervări de mult. Abia dacă mai sunt locuri de cazare. La pensiunea în care Dilek Emin este manager, se fac ultimele retușuri:

„Sperăm să fim gata. Mai avem câteva camere disponibile. Tarifele pot ajunge la 2100 de lei pentru pachetele de trei nopți”.

Petreceri în aer liber cu mâncare gustoasă, gătită la ceaun

S-a scumpit Vama în ultimii ani, dar și gradul de confort a crescut. Există însă și campinguri cu tarife accesibile. Cu sau fara bani mulți, vamaioții știu că adevarata distracție e pe plajă, în aer liber. Iar Vlad Cristea, administratorul unei terase vine cu vești bune: „Reînviem petrecerile clasice, cu muzică rock, muzică alternativă, muzică bună și,în primul rând mâncarea. Readucem la viață cea ce înseamnă ceaune de oaie, de berbecuți, lucruri clasice care cred că au dispărut din Vamă și este timpul să se intoarcă”.

Primii turiști ajung în Vama Veche încă din 30 aprilie. Vremea se anunță frumoasă, cu temperaturi de peste 20 de grade Celsius.

Sursa foto: Ghiulfer Predescu

Citește și: Hunedoara: O serie de lucrări de reabilitare la barajul de la Valea de Pești, luate în calcul de autorități după ce s-a observat o creștere a infiltrațiilor | AUDIO


Ultimele stiri
1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…