S-au stabilit semifinalele US Open

Novak Djokovic s-a calificat fără probleme – a trecut în trei seturi de autorul marii surprize din runda precedentă, australianul John Millman, cel care l-a eliminat pe Roger Fedrerer. Sârbul l-a învins cu 6-3, 6-4, 6-4 și îl va întâlni pentru un loc în finală pe Key Nishikori.
Japonezul, cap de serie numărul 21, s-a impus la capătul a 4 ore și 12 minute de joc în fața celui de-al 7-lea favorit Marin Cilic. Croatul a câștigat primul set la 2, apoi Nishikori a întors rezultatul, 6-4, 7-6; Cilic a egalat 6-4 dar a cedat cu același scor în setul decisiv.
Madison Keys și Naomi Osaka vor fi adversare în cea de-a doua semifinală feminină a US Open.
Americanca a învins-o în două seturi, 6-4, 6-3 pe experimentata Carla Suarez Navarro în timp ce japoneza a trecut în mai puțin de o oră de joc de Lesia Tsurenko, 6-1, 6-1.
Finalistă anul trecut la New York, Madison Keys a pierdut până acum un singur set în 5 meciuri, la fel și Naomi Osaka, ajunsă însă în premieră în penultimul act al unui turneu de Grand Slam.
Amintim, în cealaltă semifinală, Serena Williams o va întâlni pe Anastasja Sevastova.