Confidenţialitate


România va încasa 1,3 miliarde de euro din tranșa a treia de plată din PNRR în iunie. Tanczos Barna: „Guvernul care vine după acest guvern interimar are sarcina de a discuta reforma fiscală” | AUDIO


România va încasa 1,3 miliarde de euro din tranșa a treia de plată din PNRR în iunie. Tanczos Barna: „Guvernul care vine după acest guvern interimar are sarcina de a discuta reforma fiscală” | AUDIO

România va încasa, pe 10 iunie, 1,3 miliarde euro. Este vorba de o parte din tranșa a treia de plată din PNRR, a anunțat ministrul Finanțelor. Tanczos Barna participă, la Bruxelles, la reuniunea miniștrilor de Finanțe din Uniunea Europeană. 

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Tanczos Barna: „Este o finanțare importantă pentru echilibrarea încasărilor de la bugetul de stat”

România va îngăsa 1,3 miliarde de euro pe 10 iunie din tranșa a 3-a de plată pentru PNRR. Este un aspect important, este o finanțare importantă pentru echilibrarea încasărilor de la bugetul de stat. Mă aflu astăzi la Bruxelles, la întâlnirea miniștrilor finanțelor din Uniunea Europeană, din statele membre, unde vom discuta aspecte importante legate de încasarea TVA pentru tranzacțiile online în cadrul Uniunii Europene. Vom discuta, de asemenea, despre SAFE, acest sistem de finanțare pentru apărare pentru statele membre ale Uniunii”, a declarat Tanczos Barna, ministrul de Finanțe, într-un mesaj video postat pe pagina sa de Facebook.

Pe de altă parte, Tanczos Barna a subliniat că România are nevoie de o reformă fiscală, care va fi făcută de noul Guvern ce va veni la Palatul Victoria după alegerile prezidențiale.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Tanczos Barna: „Guvernul care vine după acest guvern interimar are prima și cea mai importantă sarcină, de a discuta reforma fiscală”

„Fără doar și poate, România are nevoie de o reformă fiscală, având un angajament din acest punct de vedere, dar un guvern interimar nu are nici prerogative, nici mandat să discute asemenea aspecte nici cu Comisia Europeană, nici acasă, cu societatea din România. Noul guvern, guvernul care vine după acest guvern interimar, are prima și cea mai importantă sarcină, de a discuta reforma fiscală și de a o prezenta societății și Comisie Europene”, a mai spus Tanczos Barna.

România încearcă să renegocieze Planul Național de Redresare și Reziliență. Ministrul Proiectelor Europene, Marcel Boloș, se află la Bruxelles, săptămâna aceasta, pentru a negocia cu Comisia Europeană deblocarea integrală a Cererii de Plată 3.

Comisia Europeană a anunțat la finalul lunii martie că deblochează doar parțial cererea trei de plată din PNRR, după ce România nu a îndeplinit șase jaloane, printre care și reforma pensiilor special.

Sursa foto: Inquam/Mălina Norocea

Citește și: Noi scumpiri ale carburanților. Un litru de motorină standard trece de 7 lei la unele stații de alimentare din Capitală | AUDIO

 

 

 

 


Ultimele stiri
Sindicatele reclamă că majorarea salariului minim anunțată pentru 2026 „este o aroganță a Guvernului”. Liviu Apostoiu: 10% inflație,…

Cristian Pîrvulescu, despre decizia Coaliției de a crește salariul minim în 2026: „Se vede că șantajul simplu cu…

Salariul minim brut ar urma să crească la 4.325 de lei brut de la 1 iulie 2026 |…

Proiectul „My voice, my choice”, care le va permite femeilor din UE să facă avort gratuit într-un alt…

Piața Victoriei. Cine mai controlează, de fapt, puterea și cât de solidă mai este democrația românească? Invitat este…

Cantităţile de deşeuri cresc cu până la 30% în perioada sărbătorilor de iarnă, arată o analiză | AUDIO

Importurile de gaze rusești vor fi eliminate din UE, până la finalul lui 2027. Noua lege urmează să…

Fake news privind demolarea unor baraje din țară la comanda UE, dezmințit de Apele Române. La ce se…

Fostul ministru PSD al Transporturilor, Răzvan Cuc și omul de afaceri Cătălin Bușe, arestați preventiv pentru 30 de…

Ministrul Economiei contestă amenda pe care i-a dat-o AMEPIP „pe persoană fizică”, după ce a cerut numirea unui…