Romania a pierdut cu 3-4 meciul amical din Slovenia

Festival de goluri in meciul amical Slovenia – Romania jucat miercuri seara la Ljubljana. ‘Tricolorii’ au fost invinsi cu 4-3, dupa ce au inceput timid si au terminat ‘in forta’. Gazdele au marcat inca din minutul 4, la pauza a fost 1-0, iar apoi pentru sloveni au mai marcat Devici de doua ori plus Kirm, in timp ce pentru romani au punctat Paul Papp, Gabi Torje dintr-o lovitura de la 11 metri si Gicu Grozav. Echipa pregatita de selectionerul Victor Piturca a fost in permanenta condusa la minimum un gol.

Cel mai activ si mai periculos ‘tricolor’ a fost Torje, iar forta ofensiva a fost sporita in partea secunda, cand pe teren au aparut Marius Niculae si Grozav. In alte amicale interesante jucate miercuro Brazilia a invins cu 3-0 Suedia, Olanda a pierdut in Belgia cu 2-4, Argentina a castigat cu 3-1 in Germania, iar Anglia s-a impus cu 2-1 in Italia.