Caniculă | Recomandări ale Ministerului Sănătății: consumați fructe și legume proaspete, evitați băuturile cu cofeină și faceți dușuri călduțe, dar fără să vă ștergeți de apă
Cum să rămânem la răcoare pe timp de caniculă: Ministerul Sănătății a publicat un set de recomandări pentru populație, ca urmare a temperaturii ridicate.
Cel mai important: să consumăm lichide, NU alcool, și dacă avem aer condiționat să NU reglăm la cea mai scăzută temperatură.
La fel de esențial: dacă noi ne descurcăm, să fim atenți și la cei vulnerabili din jur, precum persoanele în vârstă sau cele cu dizabilități.
Guvernul ne recomandă să nu ne expunem la soare între orele 11:00 și 18:00.
Să reglăm aerul condiționat de acasă, astfel încât temperatura să fie cu 5 grade mai mică decât temperatura ambientală, și nu la cea mai scăzută setare.
Atenție, NU folosiți ventilatoare dacă temperatura depășește 32 de grade Celsius.
Evitați cafeaua, ceaiul sau cola, mai ales cele cu cofeină și zahăr. Consumați fructe și legume proaspete… pepene, prune, castraveți, roșii… iar o doză de iaurt produce aceeași hidratare ca și un pahar de apă.
Ministerul ne mai recomandă să facem dușuri calde pe parcursul zilei, dar fără să ne ștergem de apă.
