Ceremonie organizată la Iași, pentru comemorarea Pogromului din iunie 1941 | Președintele Israelului: „Traficul de ură și antisemitism își ridică din nou capul urât„
Venit din Ierusalim, președintele Israelului a participat la evenimentul organizat la Cimitirul Evreiescu din oraș.
Vă amintim, în 1941, în doar trei zile, autoritățile române au omorât în jur de 13.000 de evrei, la comanda generalului Ion Antonescu, condamnat pentru crime de război.
La ceremonie, președintele israelian, Isaac Herzog, a mulțumit autorităților din România „pentru angajamentul lor în combaterea antisemitismului și în păstrarea memoriei Holocaustului”:
„Rămâne astăzi o legătură vitală și vie între România și poporul evreu. Aici, alături de noi astăzi, se află cetățeni ai Israelului născuți în România, descendenți ai acelor evrei români pionieri și ai supraviețuitorilor; de aceea este cu atât mai alarmant faptul că, în prea multe locuri din Europa și sub influența sinistră a unui imperiu malefic, traficul de ură și antisemitism își ridică din nou capul urât, iar infrastructura morală pe care umanitatea a construit-o ca răspuns la distrugerea morală provocată de Holocaust este mai slabă decât a fost vreodată.„
La eveniment a vorbit și al doilea om în stat, președintele Senatului.
Mircea Abrudean a explicat cât de important este să marcăm astfel de momente:
„Ei ne-au lăsat testamentul de a nu permite ca indiferența să devină complicere răului. Statul român își asumă pe deplin și fără echivoc această pagină neagră a istoriei sale. Învățăm din trecut pentru ca ura, antisemitismul și xenofobia să nu mai găsească teren fertil în societatea noastră.„
