Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un vas comercial a fost avariat în Strâmtoarea Ormuz, violență atribuită Iranului de către Washington
Teheranul reclamă că americanii au încălcat acordul de încetare a focului, făcut acum 10 zile.
Armata americană anunță că a lovit locuri de depozitare a unor rachete și drone și instalații radar de coastă în Iran, potrivit unui mesaj publicat pe platforma X.
Atacul vine după ce Iranul ar fi lovit un cargou care traversa Strâmtoarea Ormuz joi: ”această agresiune nejustificată împotriva unei nave comerciale de către forţele iraniene este o încălcare a armistiţiului”, a mai scris armata Statelor Unite.
Iranul a transmis că atacul americanilor încalcă acordul încheiat în data de 17 iunie. Vicepreşedintele american J. D. Vance a transmis vineri că Statele Unite vor răspunde oricărui atac al Iranului prin ”violenţă”.
Sursă foto: Armata Statelor Unite
