Confidenţialitate


Robert Fico, premierul Slovaciei, a fost externat și se află în sub îngrijire medicală la domiciliu


Robert Fico, premierul Slovaciei, a fost externat și se află în sub îngrijire medicală la domiciliu

Premierul Slovaciei, Robert Fico, a fost externat joi seară de la spitalul din Banska Bystrica la domiciliul său din Bratislava, acolo unde își va continua recuperarea după ce a fost grav rănit într-o tentativă de asasinat care a avut loc pe 15 mai, relatează Reuters.

„Permiteți-ne să vă informăm că prim-ministrul este deja sub îngrijire medicală la domiciliu în acest moment”, au transmis vineri, 31 mai, reprezentanții unității medicale unde a fost internat Fico.

În afara complexului rezidenţial din Bratislava unde este situat apartamentul lui Fico au fost desfăşuraţi poliţişti pentru a supraveghea locul, a relatat postul public RTVS.

Premierul Robert Fico, în vârstă de 59 de ani, a fost în stare critică după ce a fost împuşcat cu patru gloanţe în ziua de 15 mai, în timp ce se îndrepta spre un grup de susţinători, după o şedinţă de guvern ţinută în oraşul Handlova.

Atacatorul său, un bărbat în vârstă de 71 de ani, a fost reținut la fața locului și a fost acuzat de tentativă de omor cu premeditare.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: SUA au permis Ucrainei să folosească limitat arme americane pe teritoriul Rusiei, „cu scopul de a contraataca în regiunea Harkov” | AUDIO


Ultimele stiri
1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…