Rezultatele primei manse a ”sferturilor” Europa League

Anderlecht Bruxelles a remizat 1-1 cu Manchester United în prima manșă a sferturilor de finală ale Europa League.
Nicușor Stanciu a fost titular și înlocuit în minutul 65 iar Alexandru Chipciu a jucat din minutul 58. Mkhitarian a deschis scorul pentru englezi în finalul primei reprize iar Dendoncker a egalat în minutul 86.      Ajax Amsterdam a trecut cu 2-0 de Schalke, prin dubla lui Klaasen iar echipa care a eliminat-o pe Astra, Genk, a pierdut spectaculos în Spania, 2-3 cu Celta Vigo.
În fine, Olympique Lyon a învins-o cu 2-1 pe Besiktas Istanbul, după ce oaspeții au deschis scorul încă din minutul 15 și au condus până în minutul 83. Tolisso și Morel au răsturnat rezultatul în interval de numai 3 minute.
Meciul din Franța a început cu 45 de minute întârziere după ce fanii turci au provocat incidente violente în tribune iar de teamă, spectatorii francezi au pătruns pe suprafața de joc. Violenți încă dinaintea meciului, când s-au luptat cu forțele de ordine pe străzile orașului, suporeterii lui Besiktas au aruncat cu torțe și petarde, au spart cordonul stewarzilor și i-au atacat pe fanii lyonezi. Aproximativ 25 000 de turci au făcut deplasarea cu echipa lor favorită în Franța.
Partidele retur din sferturile de finală ale Europa League sunt programate săptămâna viitoare.