Rezultate din Europa League

Ludogorets Razgrad, fara Cosmin Moti, suspendat, a pierdut pe teren propriu prima mansa, 0-3 cu Valencia. Bulgarii au ratat un penalty la scorul de 0-1 si au jucat din acel moment mai bine de o ora cu un jucator in plus pana cand arbitrul a restabilit egalitatea numerica, in minutul 80. Spaniolii stabilisera deja scorul final.

Nici celalalt roman ramas in competitie, Vlad Chiriches, nu a jucat aseara fiind in continuare accidentat. Tottenham a pierdut la Londra , 1-3 cu Benfica Lisabona.

Juventus Torino si Fiorentina au remizat 1-1, marcatori Vidal in minutul 3 si Mario Gomez in 79. Intr-un al meci tare, FC Porto a trecut cu 1-0 de Napoli. Fosta adversara a Stelei din Liga Campionilor, FC Basel a remizat 0-0 cu Red Bull Salzburg, AZ Alkmaar a invins-o cu 1-0 pe Anji Mahachkala, Olympique Lyon a facut scorul rundei, 4-1 cu Viktoria Plzen, desi cehii au deschis scorul in minutul 3.

In fine, FC Sevill a pierdut surpinzator pe teren propriu, 0-2 cu rivala concitadina Betis, ultima clasata in campionatul Spaniei. Meciurile retur din optimile Europa League se vor juca saptamana viitoare.