Rezultate din etapa a 5-a a Ligii 1

Rapid si Petrolul au remizat, 0-0, iar FC Vaslui a castigat lejer cu 3-0 la Gloria Bistrita, in etapa a 5-a din Liga Intai. La Ploiesti ‘giulestenii’ n-au reusit sa marcheze si sa ramana in lupta din varful clasamentului, insa au castigat un portar, nou venitul Peterson avand cateva interventii ce au dat siguranta intregii echipe. Prahovenii au avut cateva ocazii mari, dar ofensiva cu Hamza, Grozav sau Adrian Cristea au ratat tinta si au avut si o bara. La Bistrita, vasluienii au dominat clar, marcand mai intai prin Milanov si Niculae, din centrarile nou venitului Dacian Varga, plus Sburlea dupa un contraatac in prelungiri. Marius Niculae a ratat si un penalty in repriza secunda. Antrenorul bistritean Nae Manea a anuntat ca daca echipa nu va juca mai bine in urmatoarele doua meciuri, isi va prezenta demisia. Duminica se va juca un singur meci: Steaua – Ceahlaul Piatra Neamt, de la ora 22:00.