Real Madrid și Atletico Madrid vor juca din nou finala Ligii Campionilor

Cele două echipe concitadine din capitala Spaniei își vor disputa în acest an trofeul Ligii Campionilor, într-o reeditare a finalei din 2014.

După ce Atletico a eliminat-o marți în semifinale pe Bayern Munchen, Real a ajuns miercuri în ultimul act învingând-o cu 1-0 pe Manchester City. Meciul tur din Anglia se terminase la egalitate, 0-0, iar în manșa secundă pe „Santiago Bernabeu” golul victoriei a fost marcat de Gareth Bale în minutul 20. Galezul a șutat puternic în diagonală sub bară din alergare, însă oficialii partidei au considerat că Fernando a deviat decisiv și au trecut autogol în contul brazilianului.

„Galacticii” au dominat mai clar decât a arătat scorul, până la final mai ratând câteva ocazii mari, printre care și o bară a aceluiași Bale.

Finala Champions League: Real MadridAtletico Madrid se va juca la 28 mai la Milano, pe stadionul „Giusseppe Meazza”. În urmă cu doi ani trofeul i-a revenit Realului, care a câștigat cu 4-1 după prelungiri.