Raluca Moroșanu, judecătoare la Curtea de Apel București, întărește mărturiile judecătorului Laurențiu Beșu: „Ce spune Beșu este adevărat. Suntem terorizați. Nu vreau să vă spun în ce situație toxică și încordată suntem” | VIDEO
Sursa foto: Inquam Photos / Gyozo Baghiu
O judecătoare de la Curtea de Apel Bucureşti (CAB) a declarat joi, 11 decembrie, că mărturiile judecătorului Laurențiu Beșu, prezentate în documentarul Recorder „Justiție capturată” sunt adevărate. Declarațiile au fost făcute la începutul unei conferinţe extraordinare de presă organizate de Curtea de Apel București, la aproape două zile de la apariția documentarului Recorder. Este pentru prima dată când Curtea de Apel Bucureşti anunţă o asemenea conferinţă. Documentarul „Justiție capturată”, realizat de Recorder, arată cum dosarele penale ale mai multor politicieni și oameni de afaceri au fost prelungite până la prescriere. Inculpații au scăpat astfel de pedepse ca urmare a schimbării, în mod constant, a completului de judecată desemnat pentru un anumit dosar. Mai mulți judecători au fost delegați și detașați la alte instanțe din țară, uneori fără explicații, povestește pentru Recorder judecătorul Laurențiu Beșu, care a lucrat o perioadă la Curtea de Apel Bucureşti, după ce a fost mutat, prin delegare, de la Tribunalul Giurgiu înainte să pronunțe o sentință. Printre dosarele analizate sunt cele ale lui Marian Vanghelie, Cristian Burci şi Puiu Popoviciu.
Judecătoarea Raluca Moroșanu, cu 26 de ani de experință în magistratură, a declarat că judecătorii sunt terorizați cu acțiuni disciplinare și că în interiorul sistemului de justiție există o atmosferă toxică și de încordare în prezent.
Altă opinie a avut președinta Curții de Apel București, Liana Arsenie, care a numit documentarul Recorder „Justiție capturată” „un film foarte artistic cu pretenții de documentar”.
Raluca Moroșoanu, judecătoare la Secția I Penală la Curtea de Apel București: „Nu vreau să vă spun cum este atmosfera și în ce situație toxică și încordată suntem”
- „Am venit aici ca să-l susțin pe colegul Laurențiu Beșu și să spun că tot ceea ce a spus el acolo este adevărat. Dacă va fi contrazis, e o minciună.
- Aici, la Curtea de Apel Bucurșeti muncim foarte mult, conducerea nu ne ajută de niciun fel. Suntem terorizați pur și simplu cu acțiuni disciplinare și cu tot ce știți dumneavoastră că se întâmplă. Nu vreau să vă spun cum este atmosfera și în ce situație toxică și încordată suntem. O parte dintre colegii mei sunt de acord cu mine. Nu știu cealaltă parte ce vor face, iată sunt aici, unii care vor susține probabil conducerea.
- Nu am fost nici ofițer acoperit, nici la Doi și-un sfert, nicăieri, am fost toată viața mea magistrat. Colegii din țară mă cunosc, pentru că am fost și formator Institutul Național al Magistraturii și la Școala Națională de Grefieri aproape 15 ani și ei vor ști că nu mint. Dacă nu-l cred pe colegul Laurențiu, măcar să mă creadă pe mine. Atât am avut de spus”, a declarat judecătoarea Raluca Moroșanu, joi, în conferința de presă organizată la Curtea de Apel Bucureşti.Președinta Curții de Apel București, Liana Arsenie: „Asistăm la o demonizare a magistraturii prin contestarea discreționară a oricărei forme de organizare judiciară”.
Președinta Curții de Apel București, Liana Arsenie: „Asistăm la o demonizare a magistraturii prin contestarea discreționară a oricărei forme de organizare judiciară”
„Asistăm la o campanie de lișare mediatică a sistemului judiciar, o demonizare a magistraturii prin contestarea discreționară a oricărei forme de organizare judiciară, prin ridiculizarea și anatemizarea conducerii sistemului judiciar, prin manipulare și minciună, folosind ca voci, așa-zise, reprezentative ale sistemului judiciar, oameni care acționează din impulsul eșecului profesional-personal. Cine beneficiază de delegitimarea simultană a DNA și a Curții de Apel București? Vedem acțiuni cu țintă de a crea haos controlat”, a declarat șefa CAB, Liana Arsenie.
Președinta CAB a criticat alegerea televiziunii publice de a difuza documentarul „Corupție capturată”
„Atacul politicului instituționalizat rezultă chiar din prezentarea la televiziunea publică națională a unui film foarte artistic, cu pretenții de documentar, find evidentă instigarea publică împotriva ordinii constituționale”, a mai spus Liana Arsenie.
Ea a cerut organismelor abilitate să procedeze la verificarea tuturor acuzațiilor formulate în documentarul „Justiție capturată”.
În aceeași conferință de presă, președinta CAB a spus că acuzațiile fostei judecătoare Daniela Panioglu nu sunt factuale, după ce aceasta a acuzat la postul de televiziune Euronews presiuni din partea superiorilor în privința anumitor dosare și a criticat conducerea CAB.




