Nico Rosberg a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Australiei

Germanul Nico Rosberg a câştigat duminica Marele Premiu de Formula 1 al Australiei, prima etapa a acestui sezon.

Pilotul echipei Mercedes a fost urmat de colegul sau – englezul Lewis Hamilton si de conationalul Sebastian Vettel de la Ferrari, sosit al 3-lea, la aproape 10 secunde distanta. Intre pozitiile 4 si 10, s-au mai clasat in ordine: australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull, brazilianul Felipe Massa de la Williams, francezul Romain Grosjean de la Haas, germanul Nico Hulkeberg de la Force India, finlandezul Valtteri Bottas de la Williams, plus cei doi driveri de la Torro Rosso – spaniolul Carlos Sainz Jr. si olandezul Max Verstappen. A fost a 15-a victorie a carierei pentru Rosberg, care a luat startul al 2-lea, dupa Hamilton.

In turul al 17-lea cursa a fost oprita cu steag rosu, dupa o coliziune dura intre masinile lui Fernando Alonso de la McLaren-Honda si Esteban Gutierrez de la Haas. Monopostul mexicanului n-a suferit avarii grave, insa cel al lui Alonsoa  fost distrus complet, dupa ce s-a rotit de cateva ori in aer inainte de a lovi un parapet din beton.

Cursa s-a reluat dupa 20 de minute de pauza, iar in turul al 23-lea finlandezul Kimi Raikkonen de la Ferrari a abandonat cu motorul in flacari.

Urmatorul Grand Prix de Formula 1 va avea loc la 3 aprilie in Bahrain.