Montpellier HB câştigă Liga Campionilor la handbal masculin

Echipa franceză Montpellier HB a câştigat Liga Campionilor la handbal masculin, duminică, după ce a învins o altă formaţie franceză, HBC Nantes, cu scorul de 32-27 (16-13), în finala desfăşurată la Koln (Germania).

Montpellier şi-a trecut în palmares al doilea său trofeu în competiţie, la 15 ani de la câştigarea primului, aminteşte Agerpres.

Echipa din Montpellier pierduse marţi titlul în Hexagon, după un eşec în faţa formaţiei Saint-Raphael Var Handball.

Nantes a fost şi ea o finalistă neaşteptată după ce în semifinale a învins deţinătoarea titlului, Vardar Skopje.

Handbalul francez a avut un succes total în Final4, după ce PSG a terminat pe locul al treilea, învingând-o pe Vardar în finala mică, scor 29-28. Nedim Remili a fost cel mai bun om al învingătorilor, cu 9 goluri.