Confidenţialitate


Marius Văcărelu, specialist în geopolitică: „Când cineva are în mână o bâtă, iar celălat nu are nimic, jocul este stabilit de cel cu bâta” | VIDEO


Marius Văcărelu, specialist în geopolitică: „Când cineva are în mână o bâtă, iar celălat nu are nimic, jocul este stabilit de cel cu bâta” | VIDEO

Profesorul Marius Văcărelu, specialist în geopolitică, a vorbit alături de Tudor Mușat la Piața Victoriei despre cum va arăta noua ordine economică și geopolitică mondială, pe fondul invaziei Rusiei în Ucraina.

Pe lângă distrugerile materiale provocate de Rusia în Ucraina, și relațiile dintre cetățenii celor două țări au fost afectate puternic, spune profesorul Marius Văcărelu:

„Momentul în care s-au tras lovituri de artilerie, relația dintre cetățenii dintre cele două state s-a modificat, ori consecințele acestei situații vor reverbera pentru mult timp de acum încolo, cel puțin pentru o generație.”

În schimb, din ruinele ucrainene se vor ridica viitorii conducători ai țării, este de părere specialistul în geopolitică:

„În aceste luni, în Ucraina se crează o elită pentru alegerile viitoare, eroii de astăzii sunt miniștrii, prim-miniștrii din viitorii 5-10 ani.”

Până nu se va ajunge la un acord de încetare a invaziei nu vom cunoaște cu adevărat pagubele provocate de Rusia, a mai spus profesorul Marius Văcărelu:

„Acum se discută și din punctul de vedere al unui joc media, de imagine, dar pe fond fiecare se laudă că a distrus mai multe arme din partea cealaltă, sunt discuții despre ce înseamnă neutralitate, dacă vor exista regiuni autonome pe teritoriul Ucrainei. (…) La momentul în care se va termina acest război, vom vedea calculele reale economice și vom avea surprize neplăcute.”

Cum poate fi readusă în Europa respectarea de către Rusia a independenței Ucrainei? „Când cineva are în mână o bâtă iar celălat nu are nimic, jocul este stabilit de cel care are bâta în mână”, a spus specialistul în geopolitcă, la Piața Victoriei.

Urmăriți în continuare Piața Victoriei, cu Tudor Mușat

Citește și: Profesorul de economie Mircea Coșea: „Timp de 20 de ani, Rusia nu poate renunța la exportul energiei, pe asta își bazează PIB-ul” | VIDEO


Ultimele stiri
Timiș: 11 vârstnici au fost diagnosticați cu râie, după ce au fost mutați din centrul de la Lenauheim…

Proteste față de neregulile grave din justiție au avut loc aseară în București și Cluj. Oamenii au transmis…

Judecătoarea Raluca Moroșanu a fost exclusă din completul de judecată al unui dosar DIICOT, după ce a vorbit…

Sindicatele reclamă că majorarea salariului minim anunțată pentru 2026 „este o aroganță a Guvernului”. Liviu Apostoiu: 10% inflație,…

Cristian Pîrvulescu, despre decizia Coaliției de a crește salariul minim în 2026: „Se vede că șantajul simplu cu…

Salariul minim brut ar urma să crească la 4.325 de lei brut de la 1 iulie 2026 |…

Proiectul „My voice, my choice”, care le va permite femeilor din UE să facă avort gratuit într-un alt…

Piața Victoriei. Cine mai controlează, de fapt, puterea și cât de solidă mai este democrația românească? Invitat este…

Cantităţile de deşeuri cresc cu până la 30% în perioada sărbătorilor de iarnă, arată o analiză | AUDIO

Importurile de gaze rusești vor fi eliminate din UE, până la finalul lui 2027. Noua lege urmează să…