Confidenţialitate


Care este vârsta reală a Lunii? Concluzia la care au ajuns oamenii de știință | AUDIO


Care este vârsta reală a Lunii? Concluzia la care au ajuns oamenii de știință | AUDIO

Luna este cu 40 de milioane de ani mai bătrână decât se credea până acum – spun oamenii de știință. Ei au ajuns la această concluzie după ce au studiat cristale din praful lunar adus pe Pământ în 1972, în cadrul misiunii Apollo 17, ultima dată când astronauții au pășit pe Lună. Ce vârstă are satelitul Pământului?

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Luna are 4,46 de miliarde de ani și e mult mai bătrână decât se știa până acum, susțin oamenii de știință de la Universitatea din Glasgow, după ce au studiat cristale din praful lunar, scrie ziarul britanic The Guardian.

Cercetătorii spun că la 100 de milioane de ani după ce s-a format Sistemul Solar, un corp de mărimea planetei Marte ar fi lovit Pământul și ar fi proiectat o masă mare de material care s-a dovedit a fi în cele din urmă Luna.

În momentul impactului, energia a făcut ca suprafața să fie inițial topită, dar magna lunară s-a răcit apoi și a devenit solidă.

Cristalele analizate în cadrul studiului s-au format chiar în timpul acestui proces de răcire, iar oamenii de știință au avut posibilitatea de a le studia cu noi tehnologii.

Au folosit așa numita tomografie cu sondă atomică, ce implică utilizarea unui laser. Astfel au putut fi analizați atomi de uraniu și de plumb. Cum uraniul se transformă în plumb, în timp, prin dezintegrarea radioactivă, proporția dintre cele două elemente poate indica vechimea cristalelor.

Alți oameni de știință susțin însă că există riscul ca descoperirea făcută pe baza analizării unor probe prelevate în urmă cu mai bine de 50 de ani să nu se aplice la întreaga suprafața a Lunii, de aceea va fi nevoie de noi eșantioane prelevate de pe satelitul Pământului.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: STUDIU. Ce este sindromul vederii computerizate și cine riscă să dezvolte această afecțiune | AUDIO

 


Ultimele stiri
Prahova: Unul dintre alpiniștii accidentați în Bucegi a decedat | VIDEO

Președintele Nicușor Dan, vizită de 2 zile la Paris. Pe agendă: reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina și…

Srebrenica, cea mai mare atrocitate din Europa de după cel de-Al Doilea Război Mondial: 8.000 de musulamni au…

Cum a redus Guvernul cheltuielile în ultimii doi ani și de unde s-au tăiat banii? Fondul premierului: zero…

București: Polițiștii au intervenit în cazul a două amenințări cu cuțitul. Una dintre ele – într-o stație de…

Aproximativ 100 de medici au fost sancționați în Turcia, pentru că au făcut operaţii de cezariană

Prahova: Patru persoane au căzut într-o prăpastie în Bucegi; două elicoptere sunt așteptate să intervină

Mai știm să ne plictisim? Despre timpul liber într-o lume plină de notificări și stimulare

Ochiul Beiului: lacul turcoaz ascuns în Munții Aninei

Cel puțin un milion de femei au pierdut accesul la ajutor umanitar în ultimele 18 luni, arată un…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează