Liga Întâi: CFR Cluj cîștigă derbyul cu Dinamo și rămîne la egalitate cu liderul FC Botoșani

CFR Cluj a învins-o pe Dinamo cu 1-0 pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a cincea a Ligii Întâi.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Culio, din penalty, în minutul 37. Ardelenii au încheiat partida în nouă jucători, după ce Camora a văzut roșu direct în minutul 84 iar Culio a primit al doilea galben (90+4).

În urma acestui rezultat, CFR a revenit pe locul al doilea, la egalitate cu liderul FC Botoșani, care are un golaveraj superior. Cele două echipe au cîte 13 puncte iar FCSB este pe 3, cu 11 puncte. Dinamo are 9 puncte și ocupă poziția a cincea, fiind depășită la o lungime și de Astra Giurgiu.

Tot joi Gaz Metan a obținut prima sa victorie din acest sezon, 2-1 acasă cu noupromovata ACS Sfintu Gheorghe, succes în urma căruia echipa lui Cristi Pustai a părăsit ultima poziție a clasamentului și a urcat pe locul 12.