Gimnasta Andreea Munteanu s-a calificat in finalele Cupei Mondiale de la Cottbus

Gimnasta Andreea Munteanu s-a clasat, vineri, pe prima poziţie în concursul de calificare în finale la sol şi bârnă, la Cupa Mondială de la Cottbus, denumită şi Turneul Maeştrilor.

Andreea Munteanu a fost notată în concursul de calificări de la sol cu nota 14.000, cu care s-a clasat pe locul I, în timp ce în calificările la bârnă a primit nota 14.800, fiind de asemenea calificată în finală de pe prima poziţie.

Ambele finale sunt programate duminică.

La competiţie urma să participe şi Larisa Iordache, dar gimnasta are probleme de sănătate.

La ediţia din 2013, România a fost reprezentată doar în competiţia masculină de patru gimnaşti, fără ca aceştia să obţină vreo medalie.