Confidenţialitate


FMI estimează că economia României va înregistra o creștere de 1% în 2025 și de 1,4% în 2026 | AUDIO


FMI estimează că economia României va înregistra o creștere de 1% în 2025 și de 1,4% în 2026 | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

FMI se așteaptă ca economia României să crească cu 1% în acest an și cu doar 1,4% în 2026. Estimările sunt în scădere semnificativă: prognoza pentru 2025 a fost redusă cu aproape 40%, iar cea pentru 2026, cu 50%. Sunt concluziile delegației Fondului Monetar Internațional, după întâlnirile cu guvernanții români. De asemenea, inflația ar urma să scadă tot spre finalul lui 2026.

Șeful misiunii Fondului Monetar Internațional pentru România, Joong Shik Kang : „Am revizuit în scădere prognoza de creștere economică pentru 2025”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„În privința prognozei de creștere economică, în comparație cu estimările din aprilie, am revizuit în scădere prognoza de creștere economică pentru 2025, de la 1,6% la 1%… și de la 2,8% la 1,4% pentru anul viitor. Revizuirea se datorează câtorva factori: dezvoltarea globală din ultimele șase luni, noul pachet fiscal adoptat în vară de Guvern și creșterea efectivă din primele două trimestre. Toate trei sunt elementele principale care au dus la revizuirea în scădere”, a declarat Joong Shik Kang.

FMI și-a manifestat susținerea pentru pachetele cu reforme ale Cabinetului Bolojan. Redresarea depinde de aplicarea acestor pachete, iar deficitul ar putea să scadă, astfel, la aproximativ 6% din Produsul Intern Brut în 2026, arată șeful delegației FMI pentru România, în traducerea oficială.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Șeful misiunii Fondului Monetar Internațional pentru România, Joong Shik Kang : „Inflația principală va rămâne mare în următoarele douăsprezece luni”

„Guvernul ar trebui să introducă, după cum a și făcut, un pachet fiscal complex, care se va aplica în acest an și anul viitor. Noi credem că acesta este un pas înainte necesar pentru a trata deficitul în creștere, iar investițiile din fonduri UE vor compensa o creștere a consumului moderat, ducând la o consolidare fiscală. Inflația principală va rămâne mare în următoarele douăsprezece luni, până la sfârșitul anului viitor”, a transmis Joong Shik Kang.

Secretarul general al Guvernului, Radu Oprea: „Le-am spus despre acest program de relansare economică, și a fost primit foarte, foarte bine”

Oficialii au precizat că nu s-a discutat varianta unui acord de finanțare în cazul României. Secretarul general al Guvernului, Radu Oprea, a fost rugat să comenteze prognozele FMI, dar a vorbit despre întâlnirea avută de liderii PSD cu reprezentanții FMI.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

 

„Am, să vă răspund pentru că tot ați spus despre FMI și să vă spun că ne-am întâlnit și noi cu delegația Fondului Monetar Internațional de la PSD. A fost acolo și președintele Sorin Grindeanu și Marian Neacșu; au fost mai mulți colegi. Și le-am spus despre acest program de relansare economică, și a fost primit foarte, foarte bine, pentru că, da, într-adevăr, și ei au spus: aveți nevoie de acest impuls în economie”, a spus Radu Oprea.

Misiunea FMI s-a aflat în România în perioada 3–12 septembrie.


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…