Confidenţialitate


După ce a fost prelungit recensământul, premierul cere să fie aduși recenzori din alte părți în orașele mari, unde se formează cozi la ghișee | AUDIO


După ce a fost prelungit recensământul, premierul cere să fie aduși recenzori din alte părți în orașele mari, unde se formează cozi la ghișee | AUDIO

În orașele cu puțin recenzori, ar putea fi aduși oameni care să culeagă datele din alte localități pentru a da o mână de ajutor. Procesul pentru completarea chestionarelor a fost prelungit până pe 31 iulie.

Premierul Nicolae Ciucă:

„Din datele pe care le am, în momentul de față peste 85% din recensământ s-a desfășurat. Cred că autoritățile locale, deci de la nivelul prefecturilor, cu primăriile, cu sprijinul pe care îl puteți acorda de la o localitate la alta, de la un județ în altul cu recenzori să asigurăm finalizarea acestui demers.”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Cele mai mai probleme sunt în București, Timișoara și Iași: unde prea puțini locuitori au completat chestionarele.

Mulți se plâng că nu le-a bătut nimeni la ușa apartamentelor, iar la centrele fixe de recenzare se stă la coadă ore în șir.

„Rog la nivelul acestor localități să se ia măsuri, știu că în București au fost aduși recenzori din Călărași, poate și celelalte județe pot să dea o mână de ajutor.”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Citește și: Centrele fixe de recenzare din București, luate cu asalt: „Este inuman ce se întâmplă, ore întregi de așteptare” | AUDIO


Ultimele stiri
A fost găsit băieţelul de 5 ani, dat dispărut în Sibiu | VIDEO

România în Direct. Summitul B9: Mai putem plăti Ucraina pentru pacea din Europa?

Salariul mediu, aproape de 6000 de lei. Domeniile în care se câștigă cel mai mult | AUDIO

Nivelul inflaţiei nu este determinat de Guvern, transmite Kelemen Hunor: „este o chestiune regională”

Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO